Upali ste na željeni studij u inozemstvu i što sad? Sad kreće rješavanje svih praktičnih zadataka prije samog odlaska na sveučilište.

Budući da pri upisu na studij u inozemstvu rezultate upisa dobijete prije kolega koji ostaju u Hrvatskoj, u mogućnosti ste riješiti i sve ostale praktične probleme prije početka ljeta i praznike provesti u miru! Najveći od tih zadataka je pronalazak smještaja. Kako ćete tražiti smještaj ovisi od države do države, ali i o gradu i sveučilištu na kojeg odlazite. Kakav ćete smještaj pronaći uvelike utječe na doživljaj studentskog života i mogućnosti za učenje ili upoznavanje novih kolega.
Budući da traženje smještaja može predstavljati jedan od većih izazova, dok će selidba u novu okolinu predstavljati najveći izazov, sastavili smo kratak popis mogućnosti i pravila kojih se valja držati:
Počnite s traženjem smještaja na vrijeme, već kad ste dobili ponude i odlučili na koji studij odlazite
Razgovarajte sa studentima koji već jesu na tom sveučilištu – osim što će imati korisne savjete gdje i kako je moguće pronaći dobar smještaj, možda poznaju kolege koji odlaze iz kakve sobe ili traže cimere
Informirajte se o cijenama i kvartovima grada u kojeg odlazite
Ako poznajete koga u gradu u kojega odlazite zamolite ako bi vam mogli pogledati smještaj prije potpisivanja ugovora
Uvijek tražite ugovor na engleskom jeziku kako biste bili sigurni da niste propustili koju stavku prije potpisivanja
Ne paničarite, iako se ovo čini kao zastrašujući zadatak – svi koji su otišli na studij u inozemstvo su pronašli smještaj
Ujedinjeno Kraljevstvo
U Ujedinjenom Kraljevstvu imate mogućnost izbora između dvije opcije: sveučilišni ili privatni smještaj. Oko 40% studenata živi u studentskim domovima, a ostatak živi u privatnom smještaju.
Privatni smještaj se može razlikovati – može biti riječ o standardnom privatnom stanu dijeljenom s cimerima ili o zgradi ili kući izgrađenoj isključivo za potrebe studenata. Takve građevine, kuće ili zgrade, sastoje se od velikog broja soba i zajedničkih dnevnih prostorija.
Smještaj u studentskom kampusu se ne razlikuje uvelike od takvog smještaja, ali ima svoje prednosti i mane. Prednosti su što sveučilište garantira smještaj na kampusu svim svojim brucošima, što ste smješteni s kolegama sa sveučilišta, što se nalazi u sklopu ili na bliskoj udaljenosti od sveučilišta i što ne morate brinuti o dodatnim režijama. Za razliku od toga, privatni smještaj može biti jeftiniji, ali u njegovu cijenu treba dodatno uračunati režije, može biti na bilo kojoj lokaciji, a cimeri vam mogu biti studenti, ali i ne moraju.
Ako se prijavljujete za sveučilišni smještaj u kampusu, IntegralEdu će za vas napraviti prijavu, samo se na vrijeme obratite našim obrazovnim savjetnicima na mail info@integraledu.hr.
Sobe na kampusima se, naravno, razlikuju te morate napraviti svoj izbor – želite li stanovati u standardnoj sobi s dijeljenim kupatilom, s privatnim kupatilom (ensuite) ili želite studio. Sobe će se razlikovati po cijeni, standardne s dijeljenim kupatilom će biti najjeftinije, a studio će biti najskuplji, a iznajmljuju se za vremensko trajanje akademske godine. Za smještaj se možete prijaviti čim dobijete sve ponude i potvrdite svoj prvi izbor studijskog programa.
Nizozemska
Za razliku od Ujedinjenog Kraljevstva, u Nizozemskoj ne postoji opcija kampusa kao sveučilišnog smještaja. Određena sveučilišta će u svojoj ponudi imati sobe koje su u blizini sveučilišta, ali i dalje će se raditi o privatnom smještaju kojeg iznajmljujete preko sveučilišta. Budući da je takvih soba ograničen broj, preporuča se traženje privatnog smještaja čim odlučite na koje sveučilište i u koji grad odlazite.
Nizozemska je prethodnih godina imala problem manjka studentskog smještaja, u novije vrijeme je to nadoknađeno izgradnjom novih kompleksa, ali se svejedno preporuča čim ranije traženje smještaja kako biste imali mogućnost čim kvalitetnijeg izbora.
U Nizozemskoj će također cijena ovisiti o kvaliteti smještaja i veličini, tj. standardu, grada u kojeg odlazite. U manjim gradovima cijena sobe u stanu okvirno iznosi oko 450 eura mjesečno, dok u većim gradovima cijena raste.
Danska
Kao i u Nizozemskoj, sveučilišnog smještaja nema ni u Danskoj. Postoje studentski domovi, ali kao i u Nizozemskoj oni su u privatnom vlasništvu, a u njihovom najmu sveučilište sudjeluje eventualno kao posrednik. Sobe su najčešće s dijeljenim životnim prostorima i kupaonom, rjeđe s privatnom kupaonom. Cijene soba u domovima ili u stanovima su u rasponu 350-500 eura, a na taj iznos treba uračunati i dodatan iznos režija, ako je riječ o privatnom smještaju.
Što i kako ponijeti
Sve sobe, privatne ili sveučilišne, opremljene su samo osnovnim stvarima. Što to uključuje? Obično to uključuje osnovni namještaj – krevet, radni stol i ormar. To znači da morate ponijeti ili kupiti vlastitu posteljinu, vješalice, minimum kuhinjskog pribora, a sve ostalo ovisno o vlastitim željama (hoće li se netko osloniti na alarm na mobitelu ili ipak ponijeti starinsku budilicu da ne zakasni na predavanja ovisi o studentu). Ovisno o državi u koju idete trebat će ponijeti adapter za utičnice, a svakako ponesite barem jednu bilježnicu, kemijsku i prijenosno računalo :)
Što sa stvarima tijekom ljeta
Završetkom studijske godine, najčešće u lipnju, svi studenti jedva čekaju otići doma. Budući da se studentima u inozemstvu dom nalazi poprilično daleko, moraju naći rješenja za stvari koje su donijeli kad su se doselili i za stvari koje su u međuvremenu kupili. Neka sveučilišta će nuditi vlastiti prostor za skladištenje, ali negdje neće biti takve mogućnosti. U tom slučaju imate dvije mogućnosti – ostaviti stvari na čuvanje novim kolegama koji su smješteni u privatnom smještaju ili poslati natrag stvari kurirskom službom (npr. DHL, TNT, Eurosender).
U svakom slučaju, pri odluci za studij u inozemstvu se javi IntegralEdu obrazovnim savjetnicima za besplatne konzultacije putem linka, a više o pojedinoj državi i sveučilištima pročitaj u online katalogu obrazovanja u inozemstvu.